Hvězdám se říká často stálice. Avšak po celou svou existenci procházejí řadou zásadních změn. Jak rychle se budou vyvíjet a jakými změnami budou procházet závisí na jejich počáteční hmotnosti.
Hvězdy vznikají z velké mlhoviny- plynoprachového mračna, které se smršťuje, stahuje na sebe další plyn a prach. Této mlhovině říkáme globule. Pokud se všechen materiál nespotřebuje na výrobu hvězdy mohou se ze zbytku vytvořit planety jak se to stalo před asi pěti mld. let i kolem Slunce. Pokud je mlhovina dostatečně velká, může v ní vzniknout více hvězd. Jakmile teplota přesáhne v jádru mlhoviny 7 000 000 stupňů Celsia začne přeměna vodíku na helium. Každá hvězda přeměňující vodík na helium se nazývá tzv. "hvězda hlavní posloupnosti".
Má-li hvězda hmotnost srovnatelnou s hmotností Slunce setrvá v tomto stádiu asi deset mld. let. Slunce se také nachází na hl. posloupnosti. Průměr takové hvězdy činí asi 1,4 milionu km. Čím je hvězda hmotnější, tím rychleji spotřebovává vodík a na tomto stádiu nesetrvá tak dlouho jako méně hmotné hvězdy. Čím těžší hvězda, tím kratší je její život. Hmotné hvězdy ve stádiu hlavní posloupnosti vydrží pouze několik milionů let. Hvězdy podobné Slunci po vyčerpání vodíku mnohonásobně zvětší svůj oběm-stanou se z nich "červení obři" přeměňující helium na uhlík. Průměr červeného obra je více než 70 000 000 km.Na povrchu se teplota pohybuje okolo 3 500 stupňů celsia, zatímco v uhlíkovém jádru teploty dosahují až 100 milionů stupňů celsia. Po změně Slunce na červeného obra se Země stane pro lidstvo neobyvatelnou a shoří pravděpodobně v atmosféře Slunce. Taková hvězda je velmi nestabilní, mení svou jasnost, objem a odhazuje do okolního prostoru své vnější vrstvy. Jako příklad uvádím Gacrux ze souhvězdí Jižního kříže.
Po vyčerpání uhlíkových zásob hvězda odhodí všechny vnější obaly. Z hvězdy zůstane malé, chladnoucí jádro o velikosti srovnatilné se Zemí. Toto velmi žhavé jádro ( až 100 000 stupňů celsia) se postupně změní v objekt, který astronomové nazývají "bílý trpaslík". Jeho hustota je značná: je milionkrát hustější než voda! 10 % hvězd Mléčné dráhy je tvořeno těmito hvězdami. Nejbližšího bílého trpaslika ke Slunci představuje Sírius B. Žádný bílý trpaslík nemůže mít hmotnost větší než 1,4 hmotnosti Slunce. Tato hranice se jmenuje Chandrasekharova mez.
Pokud tuto mez překročí, vlivem vlastní gravitace se
obrovskou explozí zhroutí do
"neutronové hvězdy" velmi malých rozměrů.
Někteří bílí trpaslíci jsou obklopeni
"planetární mlhovinou".
Tento název dostala od Williama Herschela, kterému tyto
krásné objekty připomínaly planety. S planetami však
nemají nic společného. Planetární mlhoviny mohou
mít kulovitý tvar např. M 57 v souhvězdí Lyry, nebo
nepravidelný jako M 27 (Dumbell) v souhvězdí Lištičky.
Mají životnost jen několik tisíc let. Proto je jejich
výskyt vzácný. V Mléčné Dráze je asi
1500 planetárních mlhovin. Za několik tisíc let se
planetární mlhovina rozptýlí do okolního
prostoru a na místě můžeme pozorovat už jen bílého
trpaslíka, který po nějakém čase vychladne a stane se z něj
"černý trpaslík".
Velmi hmotné hvězdy (min.8 hmotností Slunce) také po "pobytu" na hl. posloupnosti (po přeměně vodíku na helium) několikanásobně zvětší svůj oběm a stane se z nich "červený veleobr" o průměru asi 100 000 000 km. Povrchová teplota červeného veleobra je "pouze" 3000 stupňů celsia avšak v jádru takové hvězdy dosahuje neuvěřitelných 3,5 mld stupňů celsia. Hvězda zůstane červeným veleobrem po dobu asi 4 mil. let. Stejně jako červený obr i veleobr je velmi nestabilní. Podobně jako u červených obrů je jejich zdrojem energie slučování helia. Na rozdíl od červených obrů, mohou v nich probíhat další reakce, při kterých se uhlík mění na kyslík a další těžší prvky. Představitelku červených veleobrů zastává "Mí" cephei ze souhvězdí Kefea. Kdyby byla na místě slunce, sahala by její atmosféra až za dráhu Saturnu.
Velmi hmotné hězdy skončí svůj život mnohem velkolepeji:
vybuchnou jako "supernovy"-
hvězdný veleobr sám vybuchne mohutnou explozí a
zhroutí se do neutronové hvězdy, o průměru 10-100km.
(Známá supernova 1987A v souhvězdí Mečouna) Supernovy
bývají většinou viditelné1-2 roky. Jasnost objektu
rapidně vzroste. Neutronové hvězdy se vyznačují nepředstavitelnou
hustotou. Na lžíci se vejde milion tun neutronového plynu.
Neutronové hvězdy se rychle otáčejí a
vysílají kratičké záblesky, pulsy, podobně jako
majáky na policejním autě. Proto se jim také
říká "pulsary".
Nejznámější pulsar je v krabí mlhovině-M1 v
souhvězdí Býka. Tento pulsar se otočí 30krát za
sekundu. Byl-li veleobr dostatečně hmotný, může jeho gravetační
kolaps pokračovat až do stadia "černé
díry"
(pzději popíšu černé díry
podrobněji.)
Supernovy rozdělujeme do dvou typů: Explodujícího veleobra označujeme supernovou typu II. Supernovy typu I jsou ještě mohutnější- bílý trpaslík na sebe strhává hmotu z několikanásobně většího průvodce a tím se zvyšuje jeho hmotnost. Pokud jeho hmotnost přesáhne již zmíněnou Chandrasekharovu mez(1,4 hmotnosti slunce),vybuchne jako supernova typu I. Jelikož mají všechny supernovy typu I stejnou absolutní jasnost (absolutní jasnost =jasnost objektu jaká se jeví ze vzdálenosti 32,6 světelného roku), mohou se podle nich určovat vzdálenosti odlehlých galaxií. Oba tyto typy rozmetají podstatnou část hvězdy. Na místě můžeme pozorovat "pozůstatek po supernově". (např.M1-Krabí mlhovinu v souhvězdí Býka.) Pokud se začne pozůstatek spojovat a zahřívat, může z něj vzniknout další hvězda nové generace. A tak se to pořát opakuje.
Černé díry jsou skolabozané, velmi hmotné hvězdy.Černé díry nemůžeme přímo pozorovat. Pouze se dokáže odhadnout z gravitačních účinků, že tam asi "něco" bude. Tyto objekty mají obrovskou gravitační sílu. Uprostřed každé černé díry se nachází singularita-střed černé díry s obrovskou hustotou. Singularitu obklopuje "horizont událostí". Pokud se jakýkoli objekt dostane za horizont událostí už určitě spadne do černé díry. Toto je popis stacionární černé díry. Rotující černé díry jsou poněkud složitější. Má zvláštní, vnitřní a vnější horizont událostí a singularitu tvaru oválu. Kplem vnějšího horizontu událostí se rozkládá oblast podobná víru-"ergosféra".Všechny černé díry kolem sebe silně zakřivují prostor. Hypotetický astronaut, padající do černé díry nohama napřed pociťuje silnější gravitační působení na nohy než na hlavu a proto se natáhne. V blízkosti horizontu událostí je již natažený jako špageta. Ještě výraznější je tento efekt u menších černých děr, protože představují strmější gravitační jámu. Uprostřed galaxií se nacházejí supermasivní černé díry.
M.I.